Ma 6 miesięcy i jeszcze nie siedzi?! – Nie, nie siedzi! I bardzo dobrze…

Dla prawidłowego rozwoju dziecka nie należy przyspieszać jego etapów, tzn. nie sadzać! nie stawiać na nogi! nie prowadzić za ręce!

Każde dziecko zdrowe neurologiczne rozwija się we własnym tempie i na pewno, kiedy będzie gotowe samo usiądzie. Zapewniam!

No tak, łatwo powiedzieć… ale… Wszyscy pytają czy już siedzi… Babcie chcą obkładać dziecko poduszkami… Lekarz na szczepieniu kazał ćwiczyć podciągając za ręce…  No wiec kiedy zacząć się martwić? Jak pomóc dziecku, które nie siedzi?

Kiedy siadają dzieci.

Książkowo dzieci siadają między 8 a 10 miesiącem życia. Tak, tak późno! Więc nie oczekujcie od 6. miesięcznego dziecka że będzie siedziało. Oczywiście zdarza się, że i w 6 miesiącu dzieci siedzą. „Najszybszy” mój pacjent miał 4 miesiące i SAM siadał i czworakował. Rodzice nie przyspieszali jego rozwoju a jedynie mu go umożliwili co bardzo szybko wykorzystał.

Zdarzają się też dzieci w moim gabinecie, które mają 12 miesięcy i nie siedzą. I co wtedy? Są dwa rodzaje takich dzieci. Pierwsze bardzo szybko pełzają, muszą wszędzie dotrzeć, wszystko zobaczyć, po prostu nie mają czasu usiąść. Najzwyczajniej szkoda im czasu. W takim przypadku oczywiście sprawdzam, czy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko usiadło. I nie, nie sadzam ich. Pokazuję pozycję czworaczą oraz siad bokiem. Zazwyczaj nie zalecam dłuższej terapii i mimo, że lekarz zalecił. Uspokajam mamy i po jakimś (niedługim) czasie dostaję filmiki i zdjęcia, że dziecko czworakuje i samo siada. Sukces!

Drugi przypadek to taki, kiedy dziecko jest mało aktywne ruchowo. Raczej samo sobie nie poradzi z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju i potrzebuje małego wsparcia. Wtedy też terapia nie polega na biernym sadzaniu, ale na stymulowanu wysokiego podporu, pełzania , czworakowania i w końcu siadu.

 

Ale wróćmy do 6 miesięcznego dziecka. Jak już przeczytaliście nie musi ono siedzieć.

Dziecko nigdy nie usiądzie prawidłowo przez ciągnięcie go za rączki. Tak jak my, dorośli wstajemy bokiem z łóżka, a nie przez wykonanie „brzuszków” (to na pewno pamiętają mamy w zaawansowanej ciąży), tak i dziecko tego nie zrobi. Podciąganie za rączki to próba trakcyjna   wykonywana przez specjalistę oraz odruch ciągnięcia który posiada każdy nas i nie wymaga ćwiczeń.

 

Zdrowo rozwijający się niemowlak usiądzie zawsze przez odruch pchania w podłoże z dwóch pozycji.

z pozycji czworaczej – dziecko na początku opanuję pozycję czworaczą w której buja się do przodu i tyłu, aż w końcu siada

z pozycji bocznej – pojawia się u dziecka w momencie kiedy dziecko opanuję obroty i pivoting. Dziecko przechodzi do podporu bokiem i następnie przechodzi do siadu bocznego i siadu prostego.

 

Nie ma znaczenia, który sposób dziecko najpierw opanuje. Siad z pozycji czworaczej jest tak samo prawidłowy jak z pozycji bacznej. W miarę upływu czasu dziecko będzie siadało i z pozycji bokiem i z pozycji czworaczej.

 

Czy możemy jakoś pomóc maluchowi w nauce siadu?

Tak.Układajcie dziecko od samego początku na brzuchu na podłodze na macie puzzlowej. Twarda podłoga jest najlepszym podłożem rozwojowym dla dziecka.

Kiedy zacząć się niepokoić, że maluch nie siedzi?

Jeśli dziecko w wieku 7 miesięcy nie ma podporu wysokiego i jeśli do 10 miesiąca samo nie usiądzie warto skonsultować się ze specjalistą ale wcale nie musi to oznaczać dużych problemów.

 

BIERNE sadzanie dzieci może prowadzić do wad postawy takich jak skoliozy, plecy okrągłe i wiele innych. Dzieci posadzone często zaczynają przemieszczać się na pupie, nie są w stanie sięgnąć zabawki, która nie jest w zasięgu ich ręki, ponieważ wymaga to od nich zmiany pozycji, której, samodzielnie nie wykształciły. W takim przypadku dzieci samodzielnie sobie nie poradzą i często wymagają pomocy specjalisty.

 

Bardzo ważne jest aby dziecko usiadło samodzielnie. Dzieje się tak gdy dziecko  opanowało wcześniejsze etapy rozwojowe i wzmocniło mięśnie posturalne ciała. Podczas samodzielnego siadu maluch aktywnie podpiera się na rączkach i nie chwieje się na boki, a plecki dziecka są proste.

 

Podsumowując:

  • nie ciągniemy dziecka za rączki do siadu,
  • dziecko usiądzie gdy będzie na to gotowe, niezależnie czy będzie to 8 czy 11 miesiąc życia,
  • konieczny u dziecka jest odruch pchania a nie ciągnięcia,
  • zapewniamy dziecku odpowiednie podłoże do rozwoju czyli twarde,

 

PAMIĘTAJ!! Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi w rozwoju dziecka warto udać się do specjalisty..