Jak karmić dziecko, które jeszcze samodzielnie nie siedzi
Około 5-6 miesiąca życia rodzice zaczynają stopniowo rozszerzać dietę niemowlaka. Tutaj często pojawia się pytanie – „Moje dziecko jeszcze nie siedzi – jak je karmić?” Większość dzieci w tym wieku nie jest w stanie samodzielnie siedzieć. Jeżeli zastanawiasz się w jakiej pozycji karmić dziecko, od kiedy stosować krzesełko, ten wpis jest dla Ciebie 😉
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w szóstym miesiącu życia zacząć rozszerzać dietę niemowlaka. Rozwój motoryczny dziecka w tym wieku nie pozwala na samodzielne utrzymanie pozycji siedzącej przez dłuższy czas a jedynie przez chwilę. Jednak siad ten jest jeszcze bardzo niestabilny. Oznacza to, że dziecko potrzebuje jeszcze czasu żeby wzmocnić mięśnie i utrzymać pozycję siedzącą. Dlatego fizjoterapeuci odradzają sadzanie dzieci, które same nie potrafią usiąść.

Co jednak zrobić, gdy chcemy nakarmić dziecko pokarmem o stałej konsystencji?

jeżeli dziecko do tej pory rozwijało się prawidłowo i na krótko potrafi przyjąć pozycję siedzącą, spokojnie można na czas spożywanie obiadu posadzić dziecko w krzesełku do karmienia lub na kolanach mamy. Na pewno to nie zaburzy jego rozwoju.
jeżeli dziecko zmaga się z zaburzeniami rozwoju, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, aby upewnić się, czy krótkotrwałe sadzanie nie wpłynie negatywnie na proces rehabilitacji.
Raz czytamy że nie sadzać, a teraz jednak sadzać!? Jak to w końcu jest?

No więc… zasada, że nie sadzamy wciąż obowiązuje. Jedynym wyjątkiem jest moment karmienia. Rozszerzanie diety jest procesem długotrwałym. Nie jest przecież tak, że sześciomiesięczne dziecko od razu spożywa pełne 3-2 posiłki stałe. Jedne dzieci jedzą chętniej, inne na łyżeczce obiadku kończą. Z czasem przekonują się do pokarmów stałych, ale do tego czasu w pozycji siedzącej spędzają kilka, kilkanaście minut dziennie. Nie jest to długo i na pewno nie spowoduje zaburzenia w rozwoju u dziecka, które do tej pory rozwijało się prawidłowo.

Jeżeli rodzice zapewniają dziecku zdrowy rozwój, dając mu możliwość trenowania mięśni na macie nie muszą się martwić o krótkotrwałą pozycję siedzącą.

A może karmienie w leżaczku?

Pewnie niejedni rodzice o tym myśleli. Skoro dziecko nie siedzi samodzielnie to świetną alternatywą będzie leżaczek bądź fotelik samochodowy. Niestety zmartwię Was – NIE jest to dobry pomysł. Jak sama nazwa mówi – fotelik samochodowy – powinien być używany tylko w samochodzie. A leżaczek, jeżeli już, to taki który można rozłożyć na płasko. Niestety ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie powinno być praktykowane. Aby zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia się dziecka, jego pozycja tułowia powinna być wyprostowana. Ani leżaczek, ani fotelik samochodowy nie zapewnia prawidłowego ustawienia tułowia.

To jak w końcu karmić dziecko, które nie siedzi?

Początkowo zalecam, aby posadzić dziecko bokiem lub pod skosem na swoich kolanach. U tak posadzonego maluszka główka powinna znajdować się w linii środkowej ciała, barki powinny być w jednej linii, plecy wyprostowane a pupa spoczywać na guzach kulszowych.
Jeśli mimo podpartych pleców dziecko nie potrafi utrzymać się stabilnie pozycji siedzącej, oznacza to, że nie jest jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. Nie jest to powód do zmartwień ponieważ mleko to główny pokarm dla dziecka do końca pierwszego roku życia. Lepiej rozpocząć rozszerzanie diety później ale kiedy dziecko jest na to gotowe, niż na „siłę” sadzać dziecko, którego rozwój nie pozwala jeszcze na swobodne spożywanie pokarmu.

Od kiedy stosować krzesełko do karmienia❓

Bez obaw można stosować krzesełko jeżeli nasz maluszek potrafi utrzymać pozycję siedzącą z podporem, lub pozycje siedzenia bokiem. Podobnie w krzesełku maluszek będzie podpierał się rączkami o blat krzesełka. Sprawi to, że dziecko będzie siedziało stabilniej, a wyprostowana pozycja jest niezbędna dla prawidłowego przełykania.
Oczywiście dziecko powinno siedzieć symetrycznie. I tak jak w przypadku dziecka siedzącego na kolanach rodziców – barki powinny być w jednej linii, główka znajdować na środku, plecy proste, a ciężar ciała na równo obciążonych guzach kulszowych.
Ważnym aspektem o którym mało się mówi odnośnie rozszerzania diety jest zanikanie odruchu chwytnego dłoni. Jeżeli dziecko potrafi wziąć zabawkę w rączką i włożyć ją do buzi, to samo będzie robiło z jedzeniem.

Jakie wybrać krzesełko do karmienia?

krzesełko nie może być zbyt szerokie. Zbyt dużo miejsca w krzesełku sprawi, że dziecko będzie się zsuwać przez co będzie mu trudniej będzie utrzymać prawidłową pozycję.
siedzisko w krzesełku powinien być obite materiałem, na którym bobas nie będzie się ślizgał. Dodatkowym atutem jest łatwość czyszczenia podkładu.
– krzesełko powinno mieć podnóżek. Dzięki temu niemowlę może oprzeć nóżki i stabilniej utrzymać pozycję siedzącą.
Rozszerzanie diety to długotrwały proces. Dlatego nie nie ma co ponaglać i na siłę karmić dziecko, które nie siedzi. Ważne, żeby dziecko było na gotowe do tego fizycznie, jak i psychicznie. Wystarczy trochę cierpliwości i w końcu każde dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe. Tak jak rozwój ruchowy przebiega indywidualne, tak i rozszerzanie diety może nastąpić nawet po ok. 8 miesiącu życia.