Rodzice przygotowują się na przyjście na świat swojego maleństwa od momentu kiedy lekarz potwierdzi ciążę. Najpierw czytają książki o przebiegu ciąży, porodu oraz rozwoju dziecka. Zajmują się również kompletowaniem wyprawki. Produktów dla niemowląt jest całe mnóstwo. Co roku można spotkać coraz to piękniejsze gadżety, ubranka, kocyki oraz poduszeczki. I tu pojawia się pytanie – czy taką poduszeczkę kupić w lokalnej manufakturze i samemu wybrać kolor oraz materiał? A może kupić u dużego, sprawdzonego producenta? Czy taka sama poduszeczka będzie odpowiednia do łóżeczka oraz wózka? A może w ogóle poduszka dla niemowląt nie jest wskazana? Jak to jest z tymi poduszkami?

 

Skoro, my dorośli śpimy na poduszce i jest nam całkiem wygodnie to dlaczego nasz maluszek ma spać na płasko? – to pytanie często słyszę w gabinecie podczas pierwszych wizyt z niemowlakiem.

Rozważając poduszkę dla niemowląt należy pamiętać że ciało niemowlaka i dorosłego człowieka zdecydowanie się od siebie różnią.

 

Dla zdrowych dorosłych osób ruchy głową nie stanowią żadnego problemu. Biorąc pod uwagę, że szyja i głowa niemowlaka jest niestabilna, każdy ruch wykonywany jest z dużym wysiłkiem. Jeżeli jeszcze podłożymy poduszkę pod jego główkę ruch będzie bardzo trudny do wykonania. Dziecko powinno mieć swobodę wykonywania ruchów, a jeżeli będzie miało ono trudność z obracaniem głowy, szybko z tego zrezygnuje. Może to doprowadzić do spłaszczenia główki lub asymetrii. A tego chyba nie chcemy fundować naszemu maluszkowi.

 

Zastanawiając się nad kupnem poduszki dla niemowląt należy wziąć pod uwagę również kręgosłup maluszka. U niemowląt krzywizny dopiero się kształtują. Jeżeli podłożymy poduszeczkę pod główkę, uniesie się ona względem tułowia. Doprowadzi to do nienaturalnej pozycji i może skutkować w przyszłości zwiększoną lordozą szyjną. W dorosłym wieku takie nienaturalne wygięcie kręgosłupa może wywołać napięcia oraz bóle głowy.

 

Dorosłe osoby mają już wykształcone wszystkie krzywizny kręgosłupa – lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. Jeżeli śpimy na dobrze dobranej poduszce nasz kręgosłup znajduje się w prostej linii a dzięki temu odpoczywa.

 

A co  z poduszkami typu motylek w wózkach?

Poduszki typu motylek polecają lekarze jako poduszki antywstrząsowe. Należy pamiętać, że one wypchane i ograniczają one pełen obrót głowy w obu kierunkach oraz zmuszają dziecko do jednego ustawienia główki.

Tak samo jak w łóżeczku tak i w wózku główka dziecka powinna mieć pełną swobodę ruchu i najlepsze jest dla dziecka nie używanie mniej czy bardziej wypchanych poduszeczek.

Jeżeli rodzice decydują się na używanie poduszki typu motylek powinni oni obserwować czy głowa leży płasko i czy ma pełen zakres ruchu. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to bardzo trudne i najlepiej dla niemowlaka gdy po prostu leży na płasko.

 

Poduszka dla niemowląt na spłaszczoną główkę.

Kupując taką poduszkę przede wszystkim musi ona posiadać atesty medyczne. Dlatego ważne jest, żeby kupić ją tylko u producenta, który takie atesty posiada. Nie należy kupować używanej „tylko dwa miesiące” poduszki, ponieważ o te dwa miesiące chodzi. Poduszka używana przez inne dziecko będzie już odkształcona i na pewno nie spełni swojej roli. Skuteczność takiej poduszki zależy również od specjalnych materiałów, które niwelują nacisk główki na podłoże. Z tego względu nie polecam kupowania poduszeczek od krawcowej.

Jeżeli dziecko ma spłaszczoną główkę sama poduszka nie wystarczy. Należy udać się z dzieckiem na konsultację do fizjoterapeuty lub lekarza w celu diagnozy występującego spłaszczenia. Jeżeli dziecko ma problem z symetrią lub z kręczem szyi niezbędna jest rehabilitacja. W takim przypadku sama poduszka nie wystarczy.

 

 

Pamiętajcie, że najbezpieczniej i najzdrowiej dla kręgosłupa Waszego niemowlaka jest spać po prostu na płaskim materacu. Poduszka dla niemowląt wcale nie jest potrzebna.