Dobra pozycja do karmienia piersią to taka, która zapewnia wygodę niemowlęciu oraz mamie. Ważne jest, aby nie obciążać jednej partii mięśni dziecka, ale przede wszystkim umożliwić niemowlęciu prawidłowe ułożenie maluszka ułatwiające ssanie. Prawidłowa pozycja do karmienia i prawidłowe uchwycenie piersi przez dziecko są kluczowe dla efektywnego karmienia.
Najbezpieczniejszą pozycją do karmienia jest pozycja leżenia dziecka na boku. Główka powinna opierać się o zgięcie w łokciu mamy, tak aby przedramię podtrzymywało plecki dziecka, a dłoń pośladki. Obie ręce powinny być z przodu, ważne jest aby ręka która znajduje się na dole nie była cofnięta.
Nieprawidłowa pozycja do karmienia piersią może prowadzić do zaburzenia napięcia mięśniowego. Nogi maluszka powinny być w delikatnym zgięciu Karmiąc dziecko należy pamiętać o zmianie pozycji, tzn. raz karmić z lewej piersi a raz z prawej. Jeżeli dziecko wyraźnie preferuje jedną pierś a od drugiej wręcz ucieka należy skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym. Takie zachowanie może świadczyć o asymetrii ułożeniowej.
Pozycja karmienia maluszka na plecach, kiedy główka jest zrotowana w jedną stronę nie jest wskazana, ponieważ wpływa na niewłaściwą pracę mięśni przy ssaniu co może spowodować zachłyśnięcie się dziecka.
Niezależnie od tego jaką preferujecie pozycję do karmienia warto pamiętać, aby:
– głowa, ramiona i tułów malucha znajdowały się w jednej linii,
– twarz dziecka powinna być zwrócona w stronę piersi bez konieczności skręcania szyi,
– ciało dziecka powinno ściśle przylegać do ciała mamy,
-dziecko miało możliwość oderwania ust od piersi