.KIEDY POJAWIA SIĘ „PŁYWANIE” U NIEMOWLĄT?
U prawidłowo rozwijających się dzieci „pływanie” pojawia się w okolicach 5 miesiąca życia. Warto pamiętać jednak o tym, że rozwój dziecka przebiega indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę istnienie tzw. okien rozwojowych czyli przedziałów czasowych, w których określona umiejętność powinna wystąpić.
JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE „PŁYWANIE”
W prawidłowym wzorcu pływania niemowląt główka uniesiona jest wysoko, kręgosłup mocno wygięty, nóżki wyprostowane (naprężone) w biodrach i kolanach, stopy zgięte podeszwowo, a rączki ustawione w pozycji „żabki”. Prawidłowe pływanie zawsze jest zakończone symetrycznym podporem na wyprostowanych rączkach.
PO CO DZIECIOM PŁYWANIE?
W takiej pozycji maluszek kołysząc się w przód i w tył oraz na boki doskonali równowagę oraz reakcje obronnego podporu. Ta umiejętność będzie chroniła maluszka przed upadkiem i siniakami w przyszłości.
Dziecko uczy się też przenoszenia środka ciężkości ciała w okolice lędźwiową. Jak już wcześniej pisałam u noworodków środek ciężkości znajduje się w okolicy szyi i części twarzowej głowy, a u niemowlaków w 3-4 miesiącu w okolicy łopatek.
Wyprost w biodrze jest naturalnym przygotowaniem do chodu i wpływa na ustawienie miednicy. Stabilna miednica jest warunkiem uzyskania w przyszłości prawidłowej postawy ciała. Za jej stabilizację odpowiadają m.in. mięśnie pośladkowe.
Przez pływanie dziecko pobudza propriocepcję w obrębie całego ciała, wpływa to na poznanie schematu ciała. Wpływa również na symetrię oraz stabilizację obręczy barkowej.
JAK ODRÓŻNIĆ PŁYWANIE FIZJOLOGICZNE OD PATOLOGICZNEGO?
O patologicznym wzorcu pływania mówimy wtedy, kiedy maluch zupełnie nie potrafi się podeprzeć na rączkach– cofa je, nie potrafi „odepchnąć się” od podłoża. W leżeniu na pleckach dziecko nie potrafi wyciągać rączek w stronę zabawki, nie chwyta kolan, wykazuje małą pracę antygrawitacyjną rączek.
Jeżeli widzicie jakieś nieprawidłowości u Waszego dziecka lub coś Was niepokoi warto wybrać się do fizjoterapeuty dziecięcego. Ten na pewno rozwieje Wasze wątpliwości i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania.