Noworodki przychodzą na świat z większą lub mniejszą asymetrią ciała. Maluchy preferują jedną stronę ciała uporczywie układając się wciąż tak samo. Dodatkowo gdy płaczą napinają się i prężą,(o napięciu mięśniowym możecie przeczytać tutaj – https://fizjohome.com.pl/czym-jest-napiecie-miesniowe/ )  skręcając najczęściej w preferowaną stronę.

Asymetria jest konsekwencją ułożenia dziecka w brzuchu matki w ostatnim okresie ciąży, kiedy dziecku jest już ciasno i nie jest w stanie ułożyć się symetrycznie. Im wcześniej dziecko zejdzie w dół kanału rodnego i przyjmie jedną pozycję, tym silniejsza będzie jego preferencja jednej strony po porodzie.

Mimo, że takie ułożenie u nowo narodzonego dziecka do 3 miesiąca jest fizjologiczne ( jest normą) i dziecko z tego powinno „wyrosnąć”, to w niektórych przypadkach może dojść do utrwalonej asymetrii.

Asymetrię ułożeniową u niemowląt stwierdza się u dzieci powyżej 3 miesiąca jeżeli:

  • dziecko zdecydowanie częściej preferuje jedną stronę ciała,
  • tułów układa się w literę C,
  • ma trudności lub nie jest w stanie przekręcić główki w przeciwnym kierunku,
  • główka robi się płaska po stronie na której leży dziecko, patrząc z góry widać, że nie jest ona owalna, można również zauważyć asymetrię twarzy – jedno oko większe, szerszy policzek.

Oprócz fizjologicznej przyczyny asymetrii są również inne:

  • nieprawidłowa pielęgnacja dziecka – tutaj bardzo dużą rolę odgrywają rodzice i sposób w jaki opiekują się dzieckiem, mogą oni pomóc lub nieświadomie zaszkodzić swojemu dziecku,
  • kręcz szyi,
  • wady słuchu, wzroku,
  • zbyt miękki materac na którym leży maluch – sprawia, że się zapada lub gdy jest on „wyleżany” po starszym rodzeństwie – może przyczynić się do przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała.

W trakcie wizyty u fizjoterapeuty oprócz prowadzonej terapii dowiecie się Państwo jak prawidłowo opiekować się dzieckiem, tak żeby prawidłowo wspomagać jego rozwój. Utrwalona asymetria jest niebezpieczna ponieważ zaburza prawidłowy rozwój dziecka. Skutkiem tego może być pojawienie się wad postawy w przyszłości.

 

W późniejszym wieku, u dzieci szkolnych należy również dbać o prawidłową pozycję przy biurku dziecka. O tym jak dobrać krzesełko możecie przeczytać tutaj – https://fizjohome.com.pl/jak-dobrac-krzeselko-do-biurka-dziecka-w-wieku-szkolnym/