Ponieważ wszystkie dzieci w wieku szkolnym z powodu koronawirusa mają zamknięte szkoły, my również uczymy się w domu.

Chciałabym zwrócić uwagę rodzicom dzieci szkolnych jak ważna jest prawidłowa pozycja podczas siedzenia.

Oczywiście w naszym przypadku 6latki nie spędzają dużo czasu nad lekcjami, ale w ciągu dnia dochodzi jeszcze malowanie, rysowanie czy inne prace plastyczne. A z czasem przy biurku dzieci spędzają coraz więcej czasu. Kręgosłup zerówkowicza czy dziecka w wieku szkolnym jest w okresie intensywnego wzrostu, jednocześnie staje się wyjątkowo podatny na przeciążenia, co w przyszłości może prowadzić do wad postawy. Badania pokazują, że wady postawy w Polsce mogą dotyczyć nawet 80% dzieci w wieku szkolnym.

Dlatego, bardzo ważna jest dbałość o prawidłową postawę podczas siedzenia, którą dodatkowo może wspomóc odpowiednio dobrane krzesełko.

Na co zwrócić uwagę przy doborze krzesełka do biurka dla dziecka?

  • na pośladki dziecka, a dokładniej to, czy podczas siedzenia cała pupa dziecka znajduje się na krześle, kluczowe są trzy punkty podparcia: guzy kulszowe oraz kość ogonowa. W takiej pozycji dziecko jest w stanie kontrolować swoją postawę ciała. Jeżeli natomiast dziecko „leży” na kości krzyżowej, plecy ustawiają się kifotycznie (czyli są zaokrąglone), zniesiona jest lordoza lędźwiowa – i wada postawy gotowa,
  • na kręgosłup – plecy w odcinku piersiowym i lędźwiowym powinny być proste, zachowując              fizjologiczne krzywizny,
  • na stopy – powinny przylegać do podłoża, warto zadbać aby krzesełko dla młodszych dzieci wyposażone było w podnóżek. Podparcie stóp zapewnia dodatkową stabilizację, kiedy my, dorośli siedzimy przy stole czy biurku też mamy podparte stopy. Jeżeli dziecko siedzi bez podpartych stóp, siedzi jak na krzesełku barowym, na dłuższą metę ciężko się na mim je, a jeszcze trudniej pisze czy uczy,
  • łokcie w całości powinny być podparte,

 

 

Tak przybrana pozycja siedząca sprawia, że ciężar opiera się również na stopach, dzięki czemu odciążamy kręgosłup.

 

Oparcie powinno być regulowane i odpowiednio wyprofilowane, tak aby podpierało kręgosłup w punktach narażonych na największe obciążenia.

 

Oceniając siedzisko pod uwagę powinniśmy wziąć głębokość, szerokość, oraz wysokość na jakiej krzesełko się znajduje. Głębokość siedziska powinna odpowiadać do długościom ud dziecka, szerokość powinna być adekwatna do postury dziecka. Krzesełko powinno mieć możliwość wyregulowania wszystkich parametrów krzesła. Siedzisko powinno pozwalać oprzeć stopy o podłogę lub podnóżek oraz zgiąć nogi w stawach kolanowych i biodrowych pod kątem 90 stopni. Wysokość krzesełka powinna być tak dopasowana do blatu biurka lub stołu aby przedramiona opierały się na biurku ze zgięciem w stawie łokciowym pod kątem prostym lub rozwartym.

 

O prawidłowej postawie dziecka należy myśleć już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wówczas to skolioza i garbienie się są najczęstszym problemem pojawiającym się u najmłodszych.

Prawidłowo dobrane krzesełko do biurka dla dziecka będzie dbało o jego prawidłową postawę, odciąży stawy, zadba o kręgosłup i pozwoli na wygodną naukę.

Coraz więcej dzieci dotykają problemy z kręgosłupem, mało ruchu oraz coraz więcej czasu przed tabletem, komputerem czy telewizorem odciskają swoje piętno na młodych, podatnych na przeciążenia kręgosłupach, prowadząc do ich skrzywienia a tym samym, wad postawy.

Prawidłowo dobrane krzesełko uczy dziecko prawidłowych nawyków utrzymywania postawy ciała, które będą miały wpływ na jego zdrowie. Wady postawy utrwalone w wieku młodzieńczym mogą mieć  bolesne skutki w dorosłości, dlatego to takie ważne, aby od najmłodszych lat chronić dziecko, zapewniać mu odpowiednie warunki do nauki, między innymi poprzez odpowiednie krzesło do pracy przy biurku.

O konsekwencjach jakie może nieść ze sobą zaburzenie krzywizn kręgosłupa możecie przeczytać tutaj: https://fizjohome.com.pl/bol-glowy-nie-lecz-go-lekami/